18 October 2015

komentar na izjavu gospodina Kostica

 




Vladimir Kostić (Foto: Jutjub)

 

„Neko ovom narodu mora da kaže da Kosovo više nije defakto niti de jure u našim rukama. Bojim se da je, u ovom trenutku, jedina politička mudrost na koji način, sa elementima dostojanstva, napustiti Kosovo koje defakto i de jure više više u našim rukama. I to neko ovom narodu mora da kaže", rekao je Kostić za Radio Beograd.

„Oko toga se moramo boramo boriti zubima i noktima, jer je to pokušaj oduzimanja nečega što predstavlja supstrat naše istorije i dela psihologije, ali ukoliko jedan ministar, premijer ili predstavnik mora da traži dozvolu da uđe na tu teritoriju, to vrlo jasno govori da nemamo više ni ljudske, ni ekonomske, ni bilo kakve druge kapacitete da tamo nametnemo sopstvenu volju", dodao je Kostić.

Prema njegovim rečima, Kosovo podrazuma ogroman broj onoga što predstavlja srpsku kulturnu osnovu.

„Možemo jedni druge da lažemo gledajući se u oči, ali alternativa je vrlo jasna. S druge strane, moj stav prema Evropskoj uniji je citat Branka Miljković – povraćaću, ja ću u raj ući. Druge alernative nema", poručio je Kostić.

On smatra da je savez s Rusijom „veštačka alternativa" i upitao da li je „neko konsultovao Rusiju da li uopšte želi Srbiju".

„Srbija kakav god udarac da primi, mora da nastavi da širi svoje demokratske kapacitete i prostora slobode, inače neće opstati…", smatra Kostić.

Istorijska realnost, po njemu je, da su i mnogo veći narodi gubili svoje osnove i da niko ne sme da zaboravi Kosovo.

„Ali, da li neko planira da ratuje tamo", upitao je on.

Predsednik SANU je naglasio da ga mnogo više interesuje sudbina Republike Srpske, jer tamo postoji jedan ozbiljan, aktivan, delujući kulturni i naučni deo od milion ipo do dva miliona ljudi.

„Čak i na istorijskim porazima koji sa sobom nose gorčinu, mi moramo da nađemo rešenja za naš opstanak. Mi treba da preživimo, da imamo svoju projekciju za budućnost i u tom nekom kontekstu ja bih mnogo više od istorijskih mrzovoljnosti hteo da pozovem na vitalnost", rekao je Kostić.

Srbija kakav god udarac da primi, dodao je, mora da nastavi sa širenjem svojih pre svega demokratskih kapaciteta i širenjem prostora slobode, jer inače neće opstati.

„Istorijska realnost je da su mnogo veće nacije od nas gubile svoje osnove. Niko od nas ne sme da traži da zaboravimo Kosovo, jako je bitno da sebe projektujemo u budućnost, a žrtvovanje nema nikakvog drugog smisla sem još jednog pogrešnog koraka u srpskoj istoriji", zaključio je Kostić.

 

 

Click here to Reply, Reply to all, or Forward

Gospodine Kosticu, cudno je da se niste ranije javili dok nije bilo kasno da ukazete  svom narodu na opasnost od gubitka svoje bastine. Sada,kad kazaete da Kosovo de jure I defaktonije vise  nije u nasim rukama,i da je u ovom trenutku jedina politicka mudrost dostojanstveno dici ruke od Kosova.

Dalje kazte da se oko toga moramo boriti zubima I noktima,jer je to pokusaj oduzimanja necega sto predstavlja supstrat nase istorije.

Tacno je da mi  vise nemamo ni ljudske ni ekonomske, niti bilo kakve druge kapacitete da tamo nametnemo sopstvenu volju.

Svima je jasno da je Kosovo izgubljeno ,zahvaljujuci srpskom rukovodstvu , koje je pod pritiskom zapada, pre svega Vasingtona sprovodilo politiku zapada, suprotno rezoluciji Saveta Bezbednosti 1244, kojim je Kosovo neotudjivi sastavni deo Srbije.Zasto onda niste digli glas protiv Tadica I sledbenika Vucica, koji su u Briselu pristajali na sve uslove pritiska radi ulaska u Evropu,  o cemu Srbija  moze samo sanjati.

Predaja Kosova je

 jasna svima I pored  izjava politicara da Kosovo nikda nece biti priznato.

Nerazuman je vas stav prema Evropskoj uniji citirajuci Branka Miljkovica- "povracacu,ja cu u raj uci"?

Po vama savez sa Rusijom  je vestacka alternative.Zaboravljate da rusija I Ruski narod nikada nije okrenuo ledja Srbiji,osim predhodnika Putina Jelcina, koji je za 20 miliona dolara pogazio rec da se uzdrzi od kontra napad u slucaju agresije NATO na Jugoslaviju.

Poznato je da je srpska vlast odbila stvaranje ruske vojne baze u Nisu, sigurno nebi ruske jedinice ostale ravnodusne u slucaju sukoba Srbije na Kosovu.

Tavaris Putin pomaze Siriju a nebi pomogao Srbiju?. Nasa je vlast ta koja odbija savez sa Rusijom radi Evrope, koja je u raspadnju.

Po vama gospodine Kosticu Srbija  kakav god udarac da primi,mora da cuti i siri svoje demokratske kapacitete i prostore slobode ,inace nece opstati.Drugim recima po vama ako dobijete samar,treba docekati I drugi, samar,da bi se umesto odgovora nastavilo dalje.

Pre svega pitam vas licno dali bi trpeli samare bez odgovora. Koji Srbin bi to trpeo I dozvolio.

 

 Nasi pretci su to dokazali vise puta. Pasic je neustrasivo odbio ultimatum Austrugarske I Srbi su zadivili svet suprotstavljajuci se neprijatelju.To su pokazali I u Drugom Svetskom ratu suprotstavljajuci se trojnom Paktu Nemacke Italije I Japana, ponistavajuci Pakt sa Nemackom I prikljucivsi se saveznicima Rusiji,SAD Britaniji I Francuskoj , u borbi protiv Nemacke,Italije I Japana.

 

I tom prilikom su Srbi pokazali svoju neustrasljivost. Preko Milion poginulih Srba u Drugom Svetskom ratu su pokazali svetu i mladjim narastajima Srbije, kako se brani otadzbina I gine za slobodu.

To je pokazo I Milosevic odbijajuci Ultimatum u Rambujeu.

 

Po vama gospodine Kosticu treba dignuti ruke od  Kosova, jer su i mnogi narodi gubili svoje teritorije.

Srpski narod nece dozvoliti gubitak Kosova po ceni zivota.

 

Po vama gospodine Kosticu Srbija mora da nastavi primanjem udaraca, ali nesme da skrene s puta sirenja demokratskih kapacitetai ,sirenja prostora slobode da bi opstala.

"Po ugledu na ostale narode, koji su gubili svoje teritorije,  gubitak Kosova je istoriska realnost, koje ostaje u nezaboravu, da zrtvovanje nema nikakvog smisla sem jos jednog pogresnog koraka u srpskoj istoriji".

 

Gospodine Kosticu, da li ste vi pitali Srbe, da li se slazu sa vama I vasim zaklucima.Kosovo je Srbija,kolevka srpstva. Srbi nesmeju zaboraviti pretke koji su ginuli za Kosovo. Kosovo se mora vratiti u sastav Srbije pre svega diplomatskim putem uz pomoc bratske Rusije, ili silom.

 

 Nesme se gubiti iz vida da je Kosovo kolevka srpske drzavnosti I culture, da se dozvoli neprijatelju da rusi vekovno stvaralastvo srpske spomenike culture,crkve I manastire,srpska groblja,ubija srpski narod,sprecavajuci time povratak izbedglih Srba ,I unistavanje nihove imovine na ocigled Eulexa I rezolucije 1244 i izdajnickog srpskog rukovodstva.

Sava Vidanovic

vidanco@gmail.com

18,10 ,2015 




__._,_.___


Posted by: Sava Vidanovic <vidanco@gmail.com>




__,_._,___

31 August 2015

EPS savetnika plaća 3.840 evra dnevno!

 

Nema sumnje da direktor Obradovic deo konsultantskih primanja sebi stavlja u dzep. Treba pazljivo i odgovorno ispitati koliko i gde  u svetskim bankama drzi svoj novac i sta sve od nekretnina  poseduje licno ili na ime porodice ili prijatelja. Njega licno treba staviti iza resetaka, jer je ostetio drzavu Srbiju za  milione evra.Na kraju ko je njemu dozvolio da angazuje strane konsultante i to bas iz Ceske kod tolikih nasih strucnjaka. Jasno je ko dan da angazovanjem domacih strucnjaka njemu licno nista nebi islo u dzep ili bar ne toliki iznos kao sa ceskim vezama.

Pitam se sta ce  ce Vucicu savetnik Bler i njegovih  usluga koji prelaze milionske cifre godisnj, kada znamo ko je Bler i kakva je  bila njegova uloga u bombardovanju Srbije od strane NATO.Citajuci ovaj izvestaj, pitam se sta se sve to desava u jadnoj Srbiji nekontrolisanjem odliva sredstava s jedne strane i preduzimanjem mera stednje na racun penzionera s druge strane, ili onih jadnika koji mesecima ne primaju plate od mafije poslodavaca sve to na ocigled nadleznih organa vlasti. Predsedmnice vlade Vucicu sta ti kazes na sve ovo?. Sramota.

 

 

informer.rs

OVAKO SE RAZBACUJU DRŽAVNE PARE! EPS savetnika plaća 3.840 evra dnevno!

Tanjug

Direktor EPS Aleksandar Obradović konsultantima iz Slovenije i Češke za savete o razdvajanju distribucija i smanjenu gubitaka godišnje plaća više od 4,2 miliona evra! Izvesni Dean Brabec za jedan dan rada u julu plaćen 3.840 evra, dok je "projekt-menadžer" Radek Svoboda za 22 radna dana naplatio 57.860 evra, što je 2.630 evra dnevno!

INFORMER 31. 08. 2015. 20:00

JA NISAM ODAVDE Direktor EPS Aleksandar Obradović danima ne odgovara na pozive Informera

Direktor Elektroprivrede Srbije Aleksandar Obradović u decembru prošle i januaru ove godine potpisao je ugovore sa dve konsultantske kuće, jednom iz Češke i drugom iz Slovenije, na osnovu kojih će 2015. za savete o razdvajanju distribucija i smanjenju gubitaka iz budžeta platiti više od 4,2 miliona evra, otkriva Informer!

Verovali ili ne, pojedini konsultanti angažovani na ovim poslovima plaćeniji su i od slavnih fudbalera (pogledajte okvir).


Konsultanti Pavel Jaroš i Martin Srna, koji imaju status "juniora", odnosno početnika u poslu, primaju od EPS dnevno po 1.250 evra! Taj Srna je u julu za 22 dana zaradio čak 27.500 evra!

Tako ekspert iz Češke, izvesni Dean Brabec, u EPS ima dnevnicu od čak 3.840 evra! Taj čovek, dakle, zaradi u Elektroprivredi Srbije za jedan dan više nego prosečan radnik u istoj firmi za godinu dana!

EPS: To je normalno

Prema pouzdanim informacijama do kojih smo došli, u julu ove godine za konsultantske usluge češkim savetnicima je samo na ime dnevnica isplaćeno više od 200.000 evra! Pomenuti Dean Brabec prošlog meseca radio je jedan dan i plaćeno mu je 3.840 evra, dok je njegov prvi saradnik projekt-menadžer Radek Svoboda za 22 radna dana dobio čak 57.860 evra, što znači da mu je dnevnica 2.630 evra!

- Ukupno su angažovana 22 savetnika iz Češke. Najveću dnevnicu ima Brabec, a i svi ostali primaju sumnjivo velike pare! Tako, na primer, neki Pavel Jaroš i Martin Srna, koji imaju status "juniora", odnosno početnika u konsultantskom poslu, primaju od EPS svakog dana po 1.250 evra! Taj Srna je u julu za 22 dana zaradio čak 27.500 evra! - naglašava jedan od naših sagovornika.

Konsultant plaćen kao Pogba

Računica pokazuje da "projekt-supervizor" Dean Brabec u Elektroprivredi Srbije ima dnevnicu kao jedan od najboljih svetskih fudbalera Pol Pogba u Juventusu!
Pogba u Juventusu ima godišnju platu od 1,5 miliona evra, što 4.109 evra dnevno, ili samo 269 evra više od Brabeca!
A Barselona je, podsetimo, u prelaznom roku za Pogbu bila spremna da plati čitavih 90 miliona evra!

Svi stručnjaci sa kojima smo prethodnih dana razgovarali kažu da su konsultantske usluge u krupnom biznisu "izuzetno skupe", ali naglašavaju da su cifre koje EPS plaća u najmanju ruku sumnjive.

- Ako vam kažem da "Dilojt" najbolje engleske konsultante dovodi za pojedine projekte u Srbiju za dnevnicu koja retko prelazi 1.500 evra, onda vam je valjda jasno da ovo nisu realne cene! Iako sam u ovom poslu decenijama, nikada i nigde nisam čuo da je "junior-member" plaćen 1.250 evra dnevno. Ti ugovori i isplate bi morali hitno da se provere! - kaže za Informer profesor Ekonomskog fakulteta sa velikim iskustvom u međunarodnom biznis-konsaltingu.

Direktor EPS Aleksandar Obradović nije juče odgovarao na naše brojne pozive i poruke, dok su nam iz ove kompanije uoči zaključenja ovog izdanja poručili da su konsultanti izabrani na tenderu i da su dali najpovoljniju ponudu.

"U toku je reorganizacija EPS, najveća organizaciona transformacija u istoriji. Taj proces zahteva angažovanje spoljnih saradnika koji će doneti dodatne resurse i preneti znanje pošto su slične projekte radili širom sveta i regiona, a u Srbiji do sada nije sprovedena reorganizacija neke kompanije kao što je EPS. Troškovi za sprovođenje transformacije su opravdani, jer je planiran rezultat koji donosi uštede, i to na daleko duži rok. Cilj je efikasnija i profitabilnija kompanija", kažu u EPS i dodaju da bi Vlada, MMF i Svetska banka, koje prate reorganizaciju, već reagovale da je reč o lošoj poslovnoj odluci.
 

Sumnjiva "češka veza"
Saleta Čeza

Stručnjaci s kojima smo razgovarali ukazali su nam i na sumnjivu "češku vezu" direktora EPS Aleksandra Obradovića. On je, podsećaju sagovornici, pre nego što je došao na čelo srpske državne kompanije, dugo godina bio jedan od direktora češkog elektroenergetskog giganta "Čez", po kojoj je i dobio nadimak Sale Čez.
- Saberite dva plus dva i videćete da je to u ovom slučaju šest... Pazite, Sale Čez angažuje kao savetnike Čehe i plaća im dnevnice od 3.840 evra?! Hitno to treba proveriti! Ali, hitno!!! - apeluje jedan od eksperata.

Na drugoj strani, ekonomista Mlađen Kovačević ocenjuje da je reč o velikim ciframa koje treba proveriti.

- Trebalo bi konkretnije pogledati te ugovore jer su cene usluga poprilično visoke. Češka ima moćne konsultantske kompanije i stručnjake, ali njihove dnevnice, koliko znam, nisu tolike. Ne vidim da je toliki novac opravdan. Pored toga, EPS ima dobre stručnjake, pa je čudno što angažuju nekoga sa strane - podvlači Kovačević.

Sumnjiva posla

Njegov kolega Ljubodrag Savić takođe smatra da treba ispitati da li je cena angažovanja tih firmi realna. Savić sumnja da je ovde reč o izvlačenju novca iz budžeta.

- Mora se proveriti da li je reč o fiktivnim poslovima za izvlačenje novca iz budžeta. Moguće je da EPS za glavne poslove angažuje strane konsultante, ali je isto tako moguće i da nastavlja sa starom praksom plaćanja usluga koje ne vrede toliko - zaključuje Savić.

 

 

06 August 2015

ДСС: Сменити Зорану Михајловић



Ako je tacna ona narodna -vuk vuka ne davi- onda je tacna  i ona -pojeo vuk magarca-, sto ce reci nista od toga. Setimo se koliko je do sada otkriveno zloupotreba polozaja,koliko je njih prozvano, kojima se stavlja na teret neka zloupotreba polozaja, a da niko do sada nije  lisen slobode i odgovarao pred licem pravde.Jednom recju niko nema tri ciste da pocne sa procesuiranjiem krivaca, jer svi imaju putera na glavi i niko nece da sece granu na koju sedi.Vazno je da pred licem naroda davati  bombaste izjave da ce se obracunati sa korupcijom kriminalcima i mafijasima.Setimo se samo koliko je puta Vucic promukao od gromoglasnih pretnji i borbi protiv korupcije. Danas rekao sutra zaboravio namerno sta je rekao, misleci da je narod glup i da ne pamti sta je obecano.-Pas laje vetar duva- to je sustina Vuciceve izjave.  To ce mu se lupiti o glavu sutra kada se pojavi na izborima i ponovo zatrazi poverenje tih istih gradjana kojima je obecavao brda i doline, kule i gradove u prvoj predizbornoj kampanji, da ce smanjiti nezaposlenoct, otvoriti nova radna mesta jacanjem privrede,povecati plate radnicima i penzionerima, smanjiti deficit.Naprotiv, danas je milion nezaposlenih,mnoga preduzeca bankrotirana i pozatvaran ili privatizovana. Privreda i drzava pred bankrotstvom,dug  MMF-u i Medjunarodnim bankam dostigao 22 milijardi evra,umesto povecanja plata radnicima i penzionerima,radi stednje u budzetu smanjio plate i penzije. Narod gladuje. Cak i oni koji su u radnom odnosu,mesecima ne primaju plate.Drzava ne preduzima nikakve mere da stane na put tim poslodavcima. Setimo se onog jadnika koji je od poslodavca trazio isplatu zaostalih plata i da je zbog tog u znak zastrasivanja ostao bez tri prsta, da bi zatim bio izresetan metcima i zakopan u sumi. Na srecu i pored svih bolova isti radnik uspeva da se iskopa iz zemlje i dodje do prve policiske stanice i prijavi poslodavca. Navodno poslodavac je osudjen da muceniku isplati zaostatak plate, ali se ne kaze da je za sve sto je ucinio doticnom i pokusaj ubistva odgovarao.To je verovatno partiski covek pod zastitom rezima.Koliko je takvih i slicnih nekaznjenih slucajeva, znanih i neznanih, veliko je znak pitanja. Narod je prosto prestrasen , cuti i trpi a dokle i sam nezna.Jedini spas je u rusenju postojeceg izdajnickog rezima danasnje  Srbije. Pet do dvanajest je?

06.08.2015

 

ДСС: Сменити Зорану Михајловић

БЕОГРАД -

Најава да ће министарка саобраћаја и грађевине Зорана Михајловић да поништи своје решење којим се приватној фирми бесплатно уступа у власништво 2.200 хектара скупоцене државне земље на Златибору потврђује да је реч о незаконитом акту којим се држави наноси велика штета, саопштила је данас Демократска странка Србије (ДСС).

 Поништавањем незаконитог решења отклањају се штетне последице које би проузроковало остајањем на снази, али остаје оправдана сумња да је корупција узрок „Афере Златибор", указује ДСС.

Да ли је министарка Михајловић незаконито и за државу штетно решење потписала у незнању, што би био доказ да је неспособна да обавља своју функцију или из разлога који подразумевају обраду тужилаштва, одговор треба да дају надлежни државни органи, закључује ДСС.

Како се оцењује, несумњива је дужност председника Владе Србије да је смени са места потпредседнице Владе и министарке.

То, како наводи ДСС, уз утврђивање евентуалне одговорност других лица из Министарства и Републичког геодетског завода мора да буде епилог ове афере.

Каква је то влада која почиње да поштује и примењује законе тек када је ухваћена у крађи и под великим притиском јавности, пита ДСС и закључује да, да није било одлучне реакције општине Чајетина, појединих медија и ДСС и ова пљачка државне имовине би била спроведена до краја.

Михајловић: Истражују се неправилности

Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас да се истражују све неправилности око решења о додели више од 2.000 хектара државне земље на Златибору без накнаде.

Михајловић је новинарима у Палати Србија рекла да је неправилности са решењем "било на првом степену" и да је јавни интерес сада заштићен.

"Јавни интерес је најважнији. Ми смо јавни интерес заштитили", рекла је она на питање да ли је тачно да је укинуто решење о додели тог земљишта.

http://www.rtv.rs/sr_ci/politika/dss-smeniti-zoranu-mihajlovic_625692.html

--



__,_._,___

Slave u Kninu, tezgare u Beogradu

 

Grozin se cuti da su ustaski pevaci poput Marka Perovica Tomsona,Jelene Roze,Zeljka Bebeka i drugih, koji pevaju i velicaju Oluju -zlocin nad Srbima su dobro dosli u Srbiju da tezgare.Pitam se ko su ti koji organizuju njihove koncerte a jos vise ko su oni koji posecuju njihove nastupe. Zaista nerazuman poduhvat.Zar su zaboravljene zrtve Oluje,progon Srba iz Kraine i ustaske Hrvatske,spaljeni i oduzeti srpski domovi icelokupna pokretna i nepokretna imovina. Nerazuman  je i toliki publicitet o Oluji i  njenoj proslavi dvadesetogodisnjice i vojne parade. Dokle  zmurenje pred hrvatskim zlocinima, oprastanja, i zagovaranje pomirenja sa ustaskim narodom,zaboravljajuci na zrtve Jasenovca, Bljeska i Oluje.

 

 

 

Slave u Kninu, tezgare u Beogradu

Slave u Kninu, tezgare u Beogradu

N.N. 05.08.2015 15:16

Dok se u Srbiji obiliježava Dan sjećanja na stradanje i progon Srba u vojnoj akciji "Oluja", u kojoj je u avgustu 1995. godine iz bivše Republike Srpske Krajine prognano 250.000 ljudi, a 2.000 ubijeno i nestalo, u Hrvatskoj se slavi u Kninu i Zagrebu.

A, glavna zvijezda je, pa ko drugi nego Marko Perković Tompson, poznat po izvođenju ustaških pesama. On će pjevati na stadionu FK Dinar u Kninu i sve je podredio ovom nastupu, čak je otkazao ranije planirani koncert istim povodom u rodnoj Čavoglavi. Prethodnih godina na proslavama u Hrvatskoj pjevali su i drugi hrvatski izvođači poput Jelene Rozge i Željka Bebeka koji posle toga redovno nastupaju u Srbiji gdje zarade dobre pare i, nikom ništa.

- Sada je to narodna zabava, na koju ljudi dolaze da proslave "Oluju" bez ikakvih simbola. Baš je moj dolazak tamo doprinio tome da se slika te proslave promjeni - rekao je prije tri godine Bebek posle nastupa i dodao da je sve to pitanje patriotizma.

Na pitanje hrvatskih novinara šta za njega znači "Oluja" roker je slikovito objasnio.

- To je najveći događaj koji se dogodio u hrvatskoj istoriji! "Oluja" je bila potpis na sve što je učinjeno za osamostaljenje i uspostavljanje nezavisne hrvatske države. "Oluja" je akcija s kojom smo napokon dobili Hrvatsku, bez obzira na to što nas je svijet priznao i prije, još u vrijeme kada je predsjednik Tuđman svojim djelovanjem i svojim radom sve to osigurao. Slaviti dan "Oluje" nije nam samo pravo, nego i obaveza svakog Hrvata koji voli svoju domovinu - rekao je tada Bebek za hrvatske medije.

Kontraoluja

Reditelj Oliver Frljić u saradnji sa Srpskim narodnim vijećem i Udruženjem "Dokumenta" u riječkom HNK organizuje javni razgovor "Drugi rat". Pet protjeranih žena različitih nacionalnosti iz Vukovara, Osijeka, Knina, Drniša i Ličkog Petrovog Sela govoriće o svom viđenju rata. Ovaj potez hrvatskog reditelja u Hrvatskoj je već nazvan - Kontraolujom.

- Postoji veliki broj ljudi čije se iskustvo rata u suštini razlikuje od onog službeno nametnutog i koji nemaju mogućnost, pogotovo u ovom slavljeničkom raspoloženju, da to iskustvo javno iskažu - rekao je Frljić za hrvatske medije.

Srpski pjevači koji mahom u Hrvatskoj nastupaju u diskotekama ne žele da se bave "Olujom" jer se plaše da će time ugroziti svoj položaj u Hrvatskoj, te da će ostati bez neke tezge. Zato većina odmahuje rukom na svaki pomen "Oluje" i kažu - bez komentara. Međutim, Rade Jorović nema taj problem i jasno i glasno kaže da je zgrožen što se u Hrvatskoj slavi "Oluja".

- Meni je to morbidno i tužno. Ja sam to dobro zapamtio i još su mi slike nesrećnog naroda koji beži pred hrvatskom vojskom pred očima. Hrvatski pevači su uvek lepo primljeni u Beogradu i dočekuju se širom otvorenih ruku. Moram priznati da sam i ja u Hrvatskoj nastupao i lepo sam primljen, ali... Sada sam mnogo razočara i želim da kažem da Srbija jede svoju decu! Ovo je opomena Srbima, koji treba ćute i da rade svoj posao, da razmišljaju o svom rodu. Eto to je moja poruka - kaže Rade Jorović.

Promijenjen program u Guči

Zbog Dana žalosti i obilježavanja dvije decenije od pogroma Srba tokom vojne akcije "Oluja" danas je promijenjen i program 55. Sabora trubača u Guči. Program u Dragačevu će biti prilagođen sećanju na prognane i stradale u hrvatskoj akciji "Oluja", rekao je Zoran Vučićević, direktor Centra za kulturu i sport opštine Lučani.

"Volim svoje a poštujem tuđe"

- Nekad se pitam da li je to dobro ili loše što mi Srbi ne znamo da mrzimo. Ja se vodim onom biblijskom: "Volim svoje, a poštujem tuđe", iako je kod njih drugačije. Trudim se da ne razmišljam o svim tim lošim stvarima koje nam se dešavaju, strašno je to, ali ne želim da budem zadojena mržnjom. Tako sam odgajala decu, tako učim i unuke. Ne treba da se bavimo politikom. Ja se bavim onim što najviše volim, pevanjem, a političari su ti koji treba da se bave politikom - kaže Goca Lazarević.

(vesti-online)

http://www.nezavisne.com/kultura/muzika/Slave-u-Kninu-tezgare-u-Beogradu/319024

__._,_.___

 

11 June 2015

Георгије канадски одбија да преда дужност патријарху

 

Napolje iz Kanade s tom djukelom bivsim vladikom Georgijem.Njegov dalji boravak u crkvenom domu u Miltonu i Kanadi je stetan po eparhiji. Pitam se  ko  su ti  koji jos uvek podrzavaju ovog idiota. Njegovo trenutno ponasanje prema patrijarhu je neoprostovo. Svojim postupcima dokazuje svoju samovolju, kao da je eparhija , pogotovo manastir njegova prcija.Odbijanjem primopredaje duznosti je pravo ludilo coveka koji nije pri cistoj savesti. Tog idiota treba lincovati.

 

Георгије канадски одбија да преда дужност патријарху

Фото Л. Вулетић

Примопредаја дужности у Епархији канадској и даље није обављена, иако је Свети архијерејски сабор Српске православне цркве трајно разрешио владику Георгија, досадашњег епархијског архијереја, и именовао патријарха Иринеја за администратора ове епархије до избора новог владике.

Патријарх Иринеј, који је прошлог петка допутовао у Канаду, позвао је владику Георгија да обаве примопредају дужности у понедељак, али је он то одбио. Како је у свом извештају владикама СПЦ навео архијерејски заменик протојереј-ставрофор Василије Томић, на позив патријарха Иринеја да му преда дужност, владика Георгије је одговорио да он с тим нема посла.

Георгије сматра да је то ствар Епархијског савета и неће да преда епархију док не дође редовно изабрани епископ, а и тада ће, каже он, то учинити само под одређеним условима. Не прецизира се, међутим, који су то услови владике Георгија. „Неће бити друге него да се прибегне мукотрпном и на све начине исцрпљујућем судском процесу", оцена је оца Василија Томића коју је навео у свом кратком извештају.

 

Па­три­јарх Ири­неј и вла­ди­ка Ми­тро­фан на ли­тур­ги­ји у Мил­то­ну Фо­то Епар­хи­ја ка­над­ска

У епархијским извештајима о дочеку патријарха Иринеја у Канади наводи се да су верници и свештенство организовали поглавару српске цркве срдачан и топао дочек и да су у великом броју дошли на литургију коју је овог викенда служио у манастиру Преображења Господњег у Милтону. С друге стране, према истим изворима, владика Георгије приредио му је прилично хладан дочек. Тако је прошлог петка уместо разрешеног епископа, пред манастиром у Милтону патријарха дочекало шест полицајаца и два члана Епархијског савета који су га уверавали да владика Георгије није знао да патријарх долази. Патријарх им је, међутим, објаснио да су њих двојица разменили поруке пре његовог доласка и имали договор да се сретну у манастиру у Милтону. Владика Георгије видео се са патријархом, који га је претходног дана узалуд чекао, у суботу и тада су, како наводи отац Василије Томић, разговарали око сат времена, али без резултата. Разрешени канадски епископ присуствовао је у недељу литургији коју је патријарх служио у милтонском храму, али је отишао пре дељења нафоре и без поздрава. У краткој изјави за „Политику", архијерејски заменик, отац Василије, којег је на то место поставио патријарх Иринеј, каже да својим образом може да посведочи да ниједан свештеник Епархије канадске није пружио подршку епископу Георгију.

– У недељу, на литургији, било је више верника него икада до сада о епархијском дану. Осим, заиста, групице прелашћених и, ако хоћете блажи израз, заведених, народ је листом уз своју цркву – напомиње отац Василије Томић.

Он додаје да владика Георгије и даље борави у „фамозној кући" поред манастира у Милтону. Та луксузна, кућа која наводно има и базен, купљена је епархијским новцем. Али према незваничним сазнањима, половина се води на владику Георгија, због чега је Сабор, највише црквено тело, затражио од њега да некретнину у потпуности пребаци у црквено власништво. Уобичајено је иначе да умировљени и разрешени епископи пребивају у неком од манастира СПЦ, али ни то овде није случај.

Ј. Ч.

------------------------------------------------------- 

Филарет мирно предао дужност

Други епископ који је трајно разрешен на овогодишњем заседању Светог архијерејског сабора, владика милешевски Филарет, одмах по објављивању одлуке Светог архијерејског синода, који га је привремено разрешио управе, мирно је предао дужност администратору којег је одредио Синод. То је владика будимљанско-никшићки Јоаникије.

објављено: 11.06.2015

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Georgije-kanadski-odbija-da-preda-duznost-patrijarhu.sr.html

--

01 June 2015

NEVEROVATNO, ALI ISTINITO I Stepinac je uslov za EU?!

 

Pored dosadasnih ucena Srbiji za ulazak u Evropu pored priznanja Kosovausledilo je i priznanje Alojza Stepinca za sveca, jednog od najkrvolocnijih Ustasa,desne ruke Ante Pavelica , kome se pripisuje učestvovanje u stvaranju NDH* saradnja s Pavelićem i ustašama* masovno pokatoličavanje Srba* inspirisanje genocida nad Srbima, pokrstavanje oko 250,000 Srba i poginulih 800,000 Srba od ustaskog noza.Od Srbje se trazi Stepincevo priznanje za sveca po blagoslovu pape Pije XII i uslova danasne Htrvatske bez koga Srbija ne moze u Evropu. Da li neko u Srbiji moze prihvatiti taj uslov i predje preko ustaskih zlocina i srpskih zrtava radi ulaska u Evropu i dobrosusedskih odnosa sa Hrvatskom?

U koliko se neko odluci  na taj korak, to bi bio najveci samar srpskom narodu i rodbini srpskim zrtvama od svestenstva katolicke crkve na celu sa Stepincem. Alojz Stepinac za Srbe nikda ne moze biti svetac, po gotovo kada je u pitanju Evropa. S tim u vezi treba bojkotovati najavljenu posetu papSrbiji i najstrozije osuditi izjavu sefa odbora za evropske integracije  Aleksandra Senicaosudit da je evropska ucena realna.

 

Srpsko politicko rukovodstvo samovoljno prihvatanje dosadasnjih ucena o pristupanju Evropskoj Uniji, bez referenduma o odluci srpskog naroda prihvata veliku odgovornost i izdajstvo nasije.Novim 27 istoriskim martom takvu odlukuako se do ne dodje treba srusiti.

Pozdrav

SV.

 

NEVEROVATNO, ALI ISTINITO I Stepinac je uslov za EU?!

 

Iz Brisela u više navrata sugerisano Srbiji da su poseta pape Franje Beogradu i "mirno prihvatanje" odluke o proglašenju Alojzija Stepinca za sveca uslov za nastavak evrointegracija naše države

M. Dobromirović - N. Ginić 31. 05. 2015. 16:49

1

Public

JOŠ JEDNA PREPREKA ZA SRBIJU Alojzije Stepinac


Ukoliko želi da nastavi evrointegracije i jednog lepog dana postane članica EU, Srbija mora da kao sveca prihvati ozloglašenog hrvatskog kardinala Alojzija Stepinca! Verovali ili ne, ali vlastima u Beogradu je u više navrata iz Brisela poručeno da "mirno prihvatanje" odluke Katoličke crkve o beatifikaciji Stepinca i poseta pape Franje Beogradu jesu "evropski uslovi"!

POLITIČKA ODLUKA
Beatifikacija Stepinca i moguća poseta pape imaju više veze s politikom nego s religijom
Dušan Proroković, analitičar

Alojzije Stepinac je, inače, osuđeni ratni zločinac i saučesnik u genocidu nad Srbima u NDH, tokom kojeg je pobijeno više od 800.000 nevinih ljudi!

Nemamo izbora?

Da se Evropa ozbiljno namerila da sprovede ovaj plan u delo pokazuje i sastanak poglavara Rimokatoličke crkve pape Franje i hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović u Vatikanu, posle kog su saopštili da više nema dilema o kanonizaciji hrvatskog kardinala koji je zdušno podržavao koljače Ante Pavelića!

Stepinčevi zločini

* učestvovanje u stvaranju NDH
* saradnja s Pavelićem i ustašama
* masovno pokatoličavanje Srba
* inspirisanje genocida nad Srbima

Kad se tome doda najavljeno osnivanje posebne komisije Katoličke i Srpske pravoslavne crkve za Stepinca, kao i poseta papskog izaslanika Kurta Koha Beogradu u četvrtak, jasno je da će Srbija uskoro biti stavljena pred krajnje nezahvalan izbor:

- Iz Brisela nam je prvo sugerisano da bi poseta pape, koji je obišao sve članice EU u regionu, bitno doprinela evrointegracijama. To je sada dignuto na viši nivo jer se odnedavno traži i da bez pogovora prihvatimo odluku da se Stepinac proglasi svecem. I jedno i drugo, međutim, predstavlja veoma veliki problem za Srbiju... - ističe naš sagovornik iz vrha države.

Analitičar Dušan Proroković ocenjuje da kanonizacija Stepinca otkriva "šire političke planove usmerene prema Srbiji".

Papine posete regionu

 

Tanjug/AP

* Mađarska    1996.     Jovan Pavle II    članica EU od 2004.
* Rumunija    1999.     Jovan Pavle II    članica EU od 2007.
* Bugarska    2002.     Jovan Pavle II    članica EU od 2007.
* Hrvatska    2011.     Benedikt XVI    članica EU od 2013.

- Odluka o beatifikaciji hrvatskog kardinala i papina moguća poseta imaju više veze s politikom nego s religijom. EU ima geopolitički interes, a cilj jeste slabljenje uticaja Carigradske patrijaršije. Ovo jeste krupna stvar, koju će SPC morati da rešava u saradnji sa Ruskom pravoslavnom crkvom - naglašava Proroković.

Da je evropska ucena realna, indirektno nam je juče potvrdio i Aleksandar Senić, šef Odbora za evropske integracije.

- Srbija mora da se okrene budućnosti, a ne da odnose sa EU gradi gledajući u sukobe iz prošlosti. Postoji jaka volja da se okrenemo obostranim interesima. To dugujemo budućim generacijama - podvlači Senić.

Vikar ustaške vojske

Verski analitičar Vladimir Dimitrijević kaže da, bez obzira na pritiske Brisela, Stepinac nikad ne može biti svetac.

- Za papu i predsednicu Hrvatske je normalno da kanonizuju Stepinca, vikara ustaške vojske po blagoslovu pape Pija XII i krivca za prekrštavanje najmanje 250.000 Srba! Iz njihove perspektive, on je bio dosledan papstvu i hrvatstvu. Za nas, međutim, on nikada ne može biti svetac - zaključuje Dimitrijević.

http://informer.rs/vesti/politika/16294/NEVEROVATNO-ALI-ISTINITO-I-Stepinac-je-uslov-za-EU

--

 

25 May 2015

ISPOLA ETI DESPOTA!

 

Najveca opasnost srpskom raskolu u canadskoj Eparhiji je sam smenjeni vladika Georgije. Njegovo dalje prisustvo u manastirskoj rezidenciji u Miltonu ce uvek biti razlog  raskolu izmedju njegovih pristalica i protivnika. Da bi  se taj raskol izbegao odluka Svetog Sinoda Srpske Pravoslavne Crkve  trebala je biti zabrana povratka  Georgija Canadi, po gotovu  boravak u  manastirskoj rezidenciji u Miltonu.Za ocekivati je da ce uvek postojati netrpeljivost izmedju Georgija i novog vladike, zamenika Georgiju, pristalica i protivnika svestenstva i parohijana u Eparhiji. Bez obzira sto je Georgije nakon odluke Svetog Sinoda prihvatio smenu sa odrazlozenjem da nije kriv,negirajuci sve krivice, koje mu se pripisuju, ne znaci da nece podrzavati svoje pristalice.To znaci za Georgija ne postoji lak rasipnicki i nemoralni zivot, boravak po kafanama , barovima  i slikanje u zagrljaju  zena .Po njegovom naredjenju placanje  sudskih troskova od strane crkveno skolskih opstina Eparhije u sporu sa upravom u Hamiltona.Podizanje kredita na imovini crkvene imovine na Nijagari, bez znanje uprave.Zatvaranje crkava i smena svestenstva. Naredba da se svece kupuju jedino od njegovog kuma, zapravo vladikine kompanije i prisvajanje 3,000,.000 dolara,boravak privatnom jahton u drustvu prijateljica na Kubi i drugim putovanjima  o trosku Eparhije.Skandal u Vinzoru kojom prilikom je dobio batine pred svetom  zbog seksualnih odnosa za goscama u manastiru Miltonu.To su samo neke od utvrdjenih dokaza koji po Georgiju ne postoje. Ako su sve to izmisljotine, postavlja se pitanje, zasto je Georgije prihvatio odluku Svetog Sinoda Srpske Pravoslavne Crkve na celu sa Patrijarhom.Jos veca krivica je njegovih pristalica koji se solidarisu sa Georgijem smatrajuci ga jedinim svojim vladikom, sto je opasnost  pojavi buducem raskolu u Eparhiji. Jedino, opoziv Georgija iz Canade isto dalji boravakod Miltona je resenje za suzbijanje buduceg raskola u Eparhiji. Verujem da je vecina Srba u Canadi istog misljenja.

S.Vidanovic

 

 

ISPOLA ETI DESPOTA!

Велика група од око 150 српских верника на достојанствен начин дочекала је у петак навече, 22. маја, Владику Георгија на торонтском аеродрому по његовом повратку са заседања Светог архијерејског сабора у Београду.   

Повратак Владике Георгија у Канаду праћен је сложним хорским певањем „Ispola eti Despota" свих присутних. Владику је група дечака и девојчица дочекала са традиционалном погачом и сољу.

„Ви ћете увек бити наш Владика", биле су речи којима је дочекан први српски епископ у Канади. „Знао сам, и ево потврде, да ми је овде место, са вама са којима сам све ове године градио ову Епархију. Нисам желео да напустим Канаду, иако ми је и та прилика нуђена. Заједно ћемо овде да се молимо Богу", узвратио је Владика. Владика Георгије је као први на трону управљао Епархијом канадском 31 годину.

Вернике су на дочеку предводили најстарији свештеници у Епархији канадској: протојереј-ставрофор Михајло Додер и протојереј-ставрофор Лазар Вукојев, потом гост у Епархији протојереј-ставрофор Душан Нишевић из Епархије банатске, те протођакон Стефан Икономовски. Били су присутни верници из свих српских парохија у околини: из Торонта, Мисисаге, Ричмонд Хила, Оквила, Киченера, Хамилтона.

Видно ганут пажњом верника, Владика Георгије их је благословио и задржао се двадесетак минута у срдачном разговору захваљујући сваком појединачно на исказаном поверењу и подршци коју је добијао претходних недеља. Након тога, Владика се запутио у своју резиденцију у манастиру Светог Преображења у Милтону, где ће да служи у суботу и недељу.

И. П.

 

http://www.istocnik-istine.com/

 

 

21 May 2015

Обрт на Сабору СПЦ – владика Георгије трајно разријешен

 

Definitivno pravda je zadovoljena. Sveti Sinod Srpske Pravoslavne Crkve razresio je trajno duznosti  svemocnogg i dosada nedodirljivog episkopaVladiku Georgija upravljanja canadskom eparhijom.Smenom Vladike Georgija stavljena je tacka nagovestavanom raskolu Srpske Pravoslavne Crkve u Canadi.Vecina svestenstva i parohijana canadske eparhije sa odusevljenjem je  docekalo odluku svetog Sinoda.Odluka je primer ostalim vladikama, koji su skloni zloupotrebi svog polozaja i onih koji su pokusali da brane Georgija i Filareta koga ceka ista sudbina.Vladika Georgije je zaista tiranski vladao canadskom eparhijom. Svaki onaj ko je pokusao da  se suprotstavi  vladikinoj samovolji bio je kaznjen.Srpska pravoslavna crkva u Nijagari na cijoj imovini je bez znanja uprave Georgije podigao milionske kredite,  bila je zatvorena kada se  suprotstavila vladikinoj samovolji da je bez znanja uprave zaduzio crkvenu imovinu podizanjem milionske kredite.Crkva je bila zatvorena a  tamosnji svestenik razresen duznosti.Crkva se priklonila americkom raskolu.Drugi slucaj vladikine samovolje je crkveno skolska uprava u Hamiltonu koja se suprotstavila smenii vladike Georgija protiv koga je vodila dugogodisnji sudski spor.Spor je izgubio Georgije koji je trebao da plati sudske troskove nekoliko stotina hiljada dolara. Ti troskovi na njegov zahtev budu placeni od strane crkveno skolskih opstina canadske eparhije umesto Vladike Georgije sa  mesecnom platom od 80,000 dolara. Na racun eparhije ,putovao je na kubu privatnom jahtom u drustvu ptijateljica. Posecivao kafane  u drustvu lakih zena sa kojima se slikao u farmerkama.Pripisuje mu se da je na svecama ostetio eparhiju za 3 miliona dolara tako sto je naredio da se svece kupuju iskljucivo od njegovog kuma, u stvari od vladikine firme koja proizvodi svece.Bilo kako bilo dosao je kraj  neogranicenoj vladavini i rasipnistvu jednog tiranina.

 

 

---------- Forwarded message ----------

Обрт на Сабору СПЦ – владика Георгије трајно разријешен

За трајно разрјешење владике Георгија гласао је 21 епископ – исто толико их је, прије само неколико дана, потписало петицију да се преиспита начин на који је вођен синодски поступак против њега. Сабор би тек требало да се изјасни о владики милешевском Филарету, који је одлуком Синода привремено разријешен управљања епархијом.

 

Званичници СПЦ на светој архијерејској литургији - разријешени владика Георгије други с лијеве странеФото: ПОЛИТИКА

Свети архијерејски сабор Српске православне цркве трајно је разријешио управљања Епархијом канадском владику Георгија, саопштила је јуче касно поподне СПЦ.

У кратком саопштењу наводи се да је одлука највишег црквеног тијела донијета на јучерашњој сједници, као и да Епархијом администрира патријарх Иринеј.

Како је Политици објашњено у црквеним круговима владика Георгије остаје у статусу епископа, али неће више моћи да управља ниједном епархијом.

Незванично, 21 архијереј био је за да епископ Георгије буде смијењен, а њих 16 били су против. Претходно, Сабору је представљен извјештај синодске комисије која је посјетила Епархију канадску да испита стање у овој удаљеној епархији српске цркве. На основу извјештаја, као и другог доказног материјала, Синод је крајем априла донио Акт о канонској одговорности и привременио смијенио владику Георгија. Сабор је, практично, ту одлуку Синода потврдио.

Читав предмет везан за епископа Георгија има око 1.400 страна. Овај владика је у понедјељак износио своју одбрану на 45 страна, послије чега је Сабор почео расправу о њему. 

Доношењу одлуке претходила је бурна, вишедневна полемика чланова највишег црквеног тијела. Судећи према сазнањима до којих смо дошли, епископат се није подијелио на оне који Георгија сматрају невиним и оне који га сматрају кривим, већ на оне који су за и против синодских одлука. Архијереји су, незванично, имали супротстављена мишљења о томе како треба судити епископима, а владика Георгије, уз другог привремено разријешеног епископа Филарета, био је само повод за полемику. Почетак засједања обиљежила је петиција којом се тражи преиспитивање синодских одлука донесених у вези са овом двојицом епископа. Дио епископата који је потписао петицију, незванично, тражио је преиспитивање начина на који је Синод привремено смијенио двојицу владика. Као иницијатор петиције у црквеним круговима се помиње владика бачки Иринеј, а тај документ је потписао 21 епископ – исто онолико колико их је гласало за разрјешење владике Георгија.

Тај обрт показује да је тешко предвидјети у ком смјеру ће кренути засједање сабора. Као што се обрт десио и на самом почетку сједнице када је промијењен предложени дневни ред, па се одмах почело са расправом о епископима Георгију и Филарету. У дијелу црквених кругова тада се коментарисало да би то могао бити наговјештај да ће се ситуација ријешити позитивно по двојицу епископа. Али, услиједио је нови обрт: владика Георгије је трајно разријешен и послије више од тридесет година више нема придјев "канадски" уз своју епископску титулу.

Саговорници листа из врха СПЦ наводе да су чланови сабора, тек када су чули једну и другу страну, односно и оптужбе против владике Георгија и његову одбрану, одлучили да га разријеше, иако су неки од њих, очигледно, претходно доводили у питање поступак који је против њега водио Синод. Дио епископата, од почетка засједања, није имао дилему да ли је Синод поступио исправно када је покренуо и водио поступак против двојице епископа. На овој позицији био је и поглавар српске цркве који је и предсједавајући Синода, али и митрополит црногорско-приморски Амфилохије, један од најутицајнијих чланова овог тијела.

Сабор би тек требало да се изјасни о владики милешевском Филарету, који је такође, одлуком Синода привремено разријешен управљања епархијом. И у његовом случају, највише црквено тијело би требало да донесе коначну одлуку, а незванично се помињало да би он чак могао затражити од сабора да га пензионише.

http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=150701

--

 

29 April 2015

Država zaposlila 20.000 uprkos zabrani

 

-----"Ministarka državne uprave Kori Udovički pre nedelju dana izjavila je da je u javnoj upravi ukupno zaposleno oko 500.000 građana. Početkom marta, međutim, Udovički je najavila da bi u ovoj godini broj zaposlenih u javnom sektoru trebalo da bude smanjen za 7.000 do 15.000.

Podaci ministarstava za 2014."

U ovoj jadnoj drzavi Srbiji je  javasluk. Nit se zna ko pije  niti ko placa.Pored navedene izjave Kori Udovicki da je u javnom sektoru zaposleno 500,000 osoba i da  od tog broja trebalo da bude smanjeno kao visak radne snage izmedju  7.000 i 15.000 osoba.Na suprot tome kako je navedeno primljeno je oko 20.000 nocih sluzbenika. Kako je moguce da umesto viska radne snage primaju se 20.000 novih sluzbenika. Ima li nekog odgovornog u Srbiji koji  kontrolise te koji mimo postojece uredbe zaposljavaju partijce,prijatelje i poznanike. Nije ni cudo sto se na jednoj  strani smanjiju  primanja penzionera da bi se smanjili budzetski rashodi a na drugoj stani se primaju novi sluzbenici cime se povecavaju budgetski troskovi .Svakim danom se povecavaju gubitci, koji trenutno prelaze iznos od 21 milijardu evra. Umesto najavljenih  smanjenja budjetskih troskova, isti  svakodnevno  rastu. U poredjenju sa proslom godinom zaduzenost Srbije je uvecana za  jednu milijardu  evra.Na suprot tome  svemocni predsednik vlade Srbije  Vucic tvrdi da se rashodi smanjuju i da jedino Srbija u okruzenju belezi privredni rast i da se ocekuje povecanje plata i penzija pred kraj 2015 ili pocetkom 2016. I pored svega Vucic  misli da ce na sledecim izborima opet pobediti.Evo sta misli o tome baba  koja je na ulici pala  Vucic  prilazi i podize babu.U znak zahvalnosti  baba pita Vucica kako da mu se zahvali za ukazanu pomoc,on ce nato reci," baba glasaj za mene na sledecim izborima". Na to ce baba. Sinko ja sam pala na dupe a ne na glavu. Ovim je sve receno.

Vidanovic

 

 

 

DANAS ISTRAŽUJE Posle 12 meseci ćutanja uprave, Danas krenuo „peške" do podataka

Država zaposlila 20.000 uprkos zabrani

Najviše novozaposlenih u resorima državne uprave i lokalne samouprave i poljoprivrede i životne sredine * Kabinet predsednika Srbije nije tražio nova zapošljavanja * Novinar Danas tužio Vladu Srbije zbog skrivanja podataka

Autor: Bojan Cvejić Danas

Beograd - U javnom sektoru samo tokom prošle godine zaposleno je najmanje 20.000 novih kadrova, uprkos važećoj zabrani o novim zapošljavanjima do 2016. godine, pokazuje istraživanje Danasa. Sabirajući podatke koje smo dobili od ministarstava, na određeno i neodređeno u 2014. primljeno je 7.554 novih ljudi u javni sektor, a 12.383 njih je radno angažovano po ugovorima o delu i o privremenim i povremenim poslovima zbog povećanog obima posla, što je ukupno 19.937.

Najviše novozaposlenih beleži se u Ministarstvu unutrašnjih poslova - čak 2.960 i Ministarstvu zdravlja koje je zaposlilo 2.104 osobe. U MUP odgovaraju za Danas da su među novozaposlenima osobe koje su završile studije na Kriminalističko-policijskoj akademiji, kao i oni koji su završili obuku u Centru za osnovnu policijsku obuku u Sremskoj Kamenici, čiji je prijem obavezan jer su primljeni po konkursu uz uslov da istu završe nakon čega će zasnovati radni odnos u MUP.

Ministarstvo zdravlja je od vladine Komisije za davanje saglasnosti za nova zapošljavanja i dodatno radno angažovanje u ime korisnika javnih sredstava koji se nalaze u njihovoj nadležnosti zatražilo odobrenje za 2.178 upražnjenih mesta. Međutim, odobreno je 2.081, a rečje o doktorima i magistrima medicine, magistrima farmacije, medicinskim sestrama-tehničarima. U samom ministarstvu broje se 23 nova kadra.

Posmatrajući ukupan broj sa sve onima koji su primljeni po ugovorima o delu, najviše novih "lica" ističe se pod okriljem Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave - 8.852 i Ministarstva poljoprivrede i životne sredine - 4.131. Ministarstvo državne uprave, koje predvodi Kori Udovički, zatražilo je saglasnost za šest upražnjenih mesta, ali je nije dobilo, dok je za ustanove i lokalne samouprave (gradove i opštine) odobreno 1.135 mesta na neodređeno, 123 na određeno i čak 7.594 za dodatno radno angažovanje.

Ministarstvo poljoprivrede je u ime organa uprave koji se nalaze u njihovom sastavu (poljoprivredne stručne službe, veterinarski specijalistički instituti, javna preduzeća, parkovi prirode) dobilo saglasnost za 28 zaposlenja, kao i 4.103 radna angažovanja, od kojih 4.067 samo za Republički hidrometeorološki zavod.

U "sistemu" Ministarstva odbrane odobreno je 595 novih primanja u radni odnos, Ministarstvu omladine i sporta šest, resoru prosvete i nauke 264, a u Ministarstvu finansija 62. Resor kulture i informisanja "zaposlio" je prošle godine 691 osobu, Ministarstvo pravde 11 i za potrebe sudova i tužilaštva 189, Ministarstvo privrede devet, u resoru građevinarstva i saobraćaja taj broj iznosi 28, a u resoru rada i socijalne politike 15.

U Ministarstvu spoljnih poslova napominju za Danas da je primljeno 20 osoba na neodređeno, a da je tokom prošle godine prestao radni odnos za 70 zaposlenih, a da ove godine prestaje za još 36 njih. Ministarstvo trgovine i telekomunikacija nije tražilo prošle godine saglasnost za nova zaposlenja, ali su zato početkom ove godine odobrena tri mesta. Ministarstvu rudarstva i energetike nije odobreno nijedno novo zapošljavanje u 2014. iako su, kako kažu, tražili saglasnost za svega dva mesta. Ni Generalni sekretarijat predsednika Srbije nije tokom prošle godine tražio saglasnost za nove kadrove.

Vlada Srbije je početkom decembra 2013. donela Zakon o izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu kojim se predviđa da je do 31. decembra 2015. u primeni zabrana zapošljavanja u javnom sektoru, kao i zabrana dodatnog radnog angažovanja lica iznad deset odsto u odnosu na ukupan broj zaposlenih na neodređeno vreme. Takva vrsta angažovanja podrazumeva rad na određeno vreme zbog povećanog obima posla, lica angažovanih po ugovoru o delu, ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, preko omladinske i studentske zadruge i lica angažovanih po drugim osnovama.

Predviđeni su ujedno i izuzeci od zabrane koji su mogući samo uz saglasnost posebno formiranog i privremenog tela Vlade Srbije – Komisije za davanje saglasnosti za nova zapošljavanja i dodatna radna angažovanja kod korisnika javnih sredstava. Tu komisiju čine državni sekretar u Ministarstvu finansija Nenad Mijailovićkao predsednik i članovi – generalni sekretar vlade Novak Nedić, zamenica generalnog sekretara vlade Tamara Stojčevići šef kabinet ministra finansija Bruno Đuran. Komisija je obavezna da jednom mesečno podnosi Vladi izveštaj o svom radu.

Doneta je i posebna uredba kojom se reguliše kako se traži saglasnost za nova zapošljavanja pored zabrane, a kojom je propisana i obaveza objavljivanja zaključaka o davanju saglasnosti na internet stranici Vlade Srbije. Pošto su se nadležni oglušavali na tu obavezu a podaci bili nepoznati javnosti, list Danas je proteklih 12 meseci pokušavao da sazna koliko je to ljudi zaista bilo preko potrebno javnom sektoru i pored zabrane zapošljavanja.

Rečeno nam je prvo da je za to nadležno Ministarstvo finansija, koje je zbog neodgovaranja na zahtev za pristup informacijama od javnog značaja poverenik Rodoljub Šabićjavno pozvao da dostave podatke našem listu, a potom i izrekao dve novčane kazne od 20.000 i 180.000 dinara. U međuvremenu stigao je odgovor da je broj zaposlenih u državnoj upravi smanjen za skoro 30.000 što nije bio odgovor na naše pitanje, jer se iz tog podatka nije moglo videti da li je i koliko bilo novih zapošljavanja. Nakon što je poverenik iscrpeo sva ovlašćenja, Ministarstvu finansija je poslat novi zahtev, na koji su nam odgovorili da oni te podatke nemaju i da se obratimo Vladi Srbije.

Vladi Srbije, odnosno njenoj Komisiji za davanje saglasnosti za nova zapošljavanja, uputili smo dva zvanična zahteva kojima smo tražili podatke o novozaposlenima u javnom sektoru. Nakon potpunog ignorisanja pitanja, a pošto poverenik za informacije od javnog značaja nije nadležan u slučaju Vlade Srbije, novinar Danasa i potpisnik ovih redova pokrenuo je upravni postupak pred Upravnim sudom protiv Vlade 26. marta. Odgovor iz suda do izlaska ovog broja nije stigao.

Skupština izuzeta od saglasnosti

U Skupštini Srbije ističu za Danas da se radni odnos u službama parlamenta može zasnovati uz saglasnost Odbora za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja, a ne uz saglasnost Komisije za davanje saglasnosti za nova zapošljavanja. U skupštini je doneta odluka o radnom angažovanju konsultanata u poslaničkim grupama koji su vezani za mandat poslanika. Poslaničke grupe koje broje do 15 poslanika mogu da angažuju dva konsultanta, od 16 do 44 imaju pravo na četiri, od 45 do 80 šest, od 81 do 129 osam, a one koje imaju više od 130 poslanika mogu imati čak 12 konsultanata. Prema sadašnjem sastavu poslaničkih grupa, u skupštini je moguće zaposliti najviše 40 konsultanata.

Pola miliona službenika

Ministarka državne uprave Kori Udovički pre nedelju dana izjavila je da je u javnoj upravi ukupno zaposleno oko 500.000 građana. Početkom marta, međutim, Udovički je najavila da bi u ovoj godini broj zaposlenih u javnom sektoru trebalo da bude smanjen za 7.000 do 15.000.

Podaci ministarstava za 2014.

  • Nadležni organ zaposleni (na neodređeno i određeno) dodatno radno angažovanje (ugovori o delu i o privremenim i povremenim poslovima)
  • Ministarstvo odbrane 595 0
  • Ministarstvo za rad 15 0
  • MUP 2.960 0
  • Ministarstvo poljoprivrede 28 4.103
  • Ministarstvo trgovine i telekomunikacija 0 0
  • Ministarstvo prosvete 264 0
  • Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave 1.258 7.594
  • Ministarstvo zdravlja 2.104 0
  • Ministarstvo finansija 62 0
  • Ministarstvo kulture i informisanja 15 676
  • Ministarstvo pravde 200 0
  • Ministarstvo privrede 9 0
  • Ministarstvo rudarstva i energetike 0 0
  • Ministarstvo spoljnih poslova 20 0
  • Ministarstvo građevinarstva i saobraćaja 28 0
  • UKUPNO 7.554 12.383

* Podaci se odnose na zapošljavanja u samim ministarstvima, ali u svim organima i preduzećima koji se nalaze pod njihovom nadležnošću

--
http://www.danas.rs/danasrs/politika/drzava_zaposlila_20000_uprkos_zabrani_.56.html?news_id=301072

__._,_.___

 

07 April 2015

EВО КОЈЕ СВЕ ПОЗНАТЕ ЛИЧНОСТИ су пљувале Србе и Србију

 

Svi ovi  mudarci koji nazivaju Srbe nazivajuci ih svakojakim imenima to cine iz zavisti a i neznanja sto neznaju sta su sve ti glupi , nepismeni Srbi ucilili covecanstvu. Da nije bilo tih glupih Srba svi ti isti bi i danas ziveli u mraku i svoje domove osvetljavali petrolejkama da nije bilo srpskog genija Nikole Tesle. Mozda jos uvek  bi se dovikivali preko brda umesto dabasnjeg telefona i selularaca a da neznaju 90 % ovozemaljaca da su im to podarili srpski genijalci. Dok su svi ti srbomrsci, zapravo njihovi preci cerecili rukama jeli zivotinjsko sirovo meso,odeveni sirovom  zivotinjskom kozom, dotle je srpska vlastela odevena svilom i kadifom na srpskim dvorovima jela viljuskom i kasikom.Donosila prve zakone, koji se i danas kao primer citiraju na Sorboni, kao primer zakonitog uredjenog drzavnog sistema. Primili kulturu i pismenost od Srba.Stvarali narodnu poeziju koja ni danas nema pimera u svetu osim ilijade i Odeseje.Stvorili junacke i lirske narodne pesme kojima se i danas svet divi osim tih koji se najpogrdnije izrazavaju o Srbima. Narodne junacke pesme stvarane su osvakom znacajnom dogadjaju kojima je vedren duh srpskog naroda i ulivan patriotizam .Ti nepismeni Srbi imaju najsavremeniji jezik svetakoji je stvorio Vuk Karadjic. Citaj kao sto je napisano, pisi kao sto  govoris Jedno  slovo jedan glas. Njima treba jedan Karadzic da im napravi jezicki pravopis da ih razume ceo svet. Oni  koji i ne razumeju svoj jezik i neznaju jezicki pravopis ne mogu biti ravni srpskom pismu.

Srbi su mali narod koji je najvise zaduzio covecanstvo danas na cijin naucnim tekovinama i pronalascima danas zasnivaju sviju moc. Srbi su nepokoriv i neustrasiv narod, koji se u svetu suprotstavljao mnogim svetskim silama. Borio se protiv turskim otomanskim carstvom 500 godina i na kraju pobedio.Srbi vole svoju slobodu,nepokorljivi duh slobode i samostalnost.Vodili mnoge  obbranbene ratove stiteci svoje domove svoje porodice.Neustrasivo se suprotstavkjali  svim silama svet pocev od Turskog Otomanskog Carstva kao najmocnije svetske sile toga doba,preko Austriskog Carstva,Austro Ugarske Monarhije, Hitlera sve do NATO agresije 99 odijajuci sve ultimate i ucene.

 Nedajuci ni svoj jedini pedalj zemlje, pred srpskim borbenim duhom i inatom padale su i carske glave kao Car Murati Franc Ferdinand glava Austiskog Caarstva .. Danas srpski narod je u teskoj krizi, sto je ostao obezglavljen,Sto nema vise loze Nemanjica,nema junaka poput Milosa Obilica, Cara Lazara Milosa Obrenovica  Karadjordga i srpskih patriota koji su se hrabro suprotstavili NATO agresoru.Srpsko prokletstvo-izdajstvo i sluganstvo izroda medju Srrbima je najvece zlo koje preti srpskom rodu. Ali Srbi ce i tom zlu doci glave. Na vidiku su nove snage i patriotske organizacije koje pocinju ostru borbu protiv srpskog zla.Rastu patriotske snage poucene istorijom , nepokoleblivim srpskim duhom i patriotizmom svojih predaka prepoznavajuci ko su Brankovici,Ko je bio Djindjic, ko jeTadic,Vucic Nikolic i drugih  ciji je interes bogacenje preko ledja srpskog naroda. .Uz pomoc bratskog Ruskog naroda i legendarnog Putina, slovenski narodi ce opet dominirati svetom u svakom pogledu.

Vidanovic.  

31 March 2015

Novi haški šamar za Srbiju

 

U koliko vlada Srbije silom vrati Seselja u Hag time ona seca granu na kojoj stoji.Bice katastrofalni gubitnik na sledecim izborima u Srbiji. Narod Srbije ce se suprotstaviti isporuci Seselja Hagu izlaskom na ulice sirom zemlje Srbije. sto je velika opasnost za naprednjake da silom budu zbaceni s vlasti. Pitanje je da li je bolje zameriti se zapadu odlukom da ne isporuci silom Seselja ili se zameriti svom narodu Seseljevom isporukom Hagu.Svakako je mudrija odluka ne zameriti se svom narodu i  ostati na vlasti bar do sledecih izbora. U bitanju je biti il ne biti.Zato Vucicu prst na celo i dobro razmisli pre no sto doneses svoju odluku kom carstvu ces se prikljuciti,zapadu ili svom narodu.

Vidanovic

 

Novi haški šamar za Srbiju

Vlada ima dve loše odluke pred sobom – ako odbije zahteve Haškog tribunala, pogoršaće odnose sa Zapadom, a ako ih prihvati, zameriće se svojim građanima

 

Šešelj: Ne pada mi na pamet da se dobrovoljno vratim u Hag (Foto Tanjug)

Pravi politički zemljotres u Srbiji izazvala je jučerašnja nenadana odluka Haškog tribunala da Vojislav Šešelj mora da se vrati u pritvor. Pravni žargon kojim je žalbeno veće Haškog tribunala na osam strana obrazložilo odluku nije mogao da sakrije činjenicu da lidera radikala žele da vrate u Hag zbog izjave koju je dao dao odmah po povratku u Srbiju, još 13. novembra, da se neće dobrovoljno vratiti u Hag radi izricanja presude. Šešelj je i pre i posle povratka u Beograd govorio da ga haške odluke ni na koji način ne obavezuju, te je utoliko teže shvatiti zašto je Tribunalu bilo potrebno pet meseci da utvrdi da lider radikala ne poštuje uslove za privremeno puštanje na slobodu. Možda zato niko relevantan u Srbiji tu odluku ne tretira kao pravno pitanje, već kao prvorazredno političko. Tim pre što je pre samo tri meseca sud u Hagu, odlučujući po zahtevu Hrvatske da se lider radikala vrati u pritvor, konstatovao da „Šešelj nije prekršio nijedan od uslova – da nema kontakte sa svedocima i žrtvama i da se ne meša u tok pravde". Kako je pisalo u odluci raspravnog veća, „njegove izjave novinarima su za žaljenje, ali ne predstavljaju pretnju svedocima".

Državni vrh je, bar kako kaže Rasim Ljajić, predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Tribunalom, za odluku saznao sa sajta suda. To je, očigledno, dodatno isprovociralo oštre reakcije zvaničnog Beograda, u kojima se odluka Haškog tribunala tumači kao direktan udar na Vladu Srbije.

Zvanično izjašnjavanje vlade treba očekivati, kako je najavio premijer, u narednih nekoliko dana. Odluka će svakako biti teška, možda i jedna od najtežih za ovu vladu, koja se, ako odbije da izruči Šešelja, izlaže riziku da pogorša odnose sa zapadnim saveznicima, dok bi, ako odluči da lidera radikala deportuje u Hag, mogla da računa na proteste u Srbiji.

Premijer nema dilemu da je iznenadna odluka suda isprovocirana njegovim govorom ispred zgrade Generalštaba od pre nekoliko dana, povodom obeležavanja godišnjice bombardovanja, koji, kako kaže, nije naišao na opšte simpatije u svetu. Istovetnu ocenu izrekao je i ministar za rad Aleksandar Vulin, koji smatra da sudsko veće nije slučajno donelo odluku o vraćanju Šešelja, već da je to posledica premijerove ocene da je NATO bombardovanje bilo agresija. Optužbe na račun Haškog tribunala juče nisu štedeli ni Ivica Dačić, potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova, kao ni Rasim Ljajić.

Da se vlada našla u prilično nezavidnoj situaciji, svedoči i prva Šešeljeva reakcija na vest iz Haga. On je, naime, ponovio da se ni pod kojim uslovima neće dobrovoljno vratiti u Hag, te da vlast u Beogradu mora da ga uhapsi ako želi da ga isporuči.

Posebno oštar u reakciji na vest iz Haga juče je bio Ivica Dačić. On je odluku Tribunala nazvao perfidnom i skandaloznom, ocenivši da ugrožava stabilnost Srbije i čitavog regiona. U pisanoj izjavi Dačić je napomenuo da Srbija nijednim aktom nije bila upoznata ni sa odlukom o puštanju Šešelja, kao ni sada sa odlukom o njegovom povratku.

Ništa manje ogorčen na Hag nije bio ni Aleksandar Vulin, koji je ocenio da je reč o odluci koja je „usmerena na destablizaciju Srbije, rušenje vlade i smenu premijera Aleksandra Vučića".

Napominjući da govori kao predsednik Pokreta socijalista, Vulin je novinarima u Palati Srbija rekao i da Srbiju žele da destabilizuju one zemlje koje nisu htele da dođu na obeležavanje godišnjice bombardovanja i čije sudije sede u sudskom veću Haškog tribunala. On je podsetio da je još u novembru, kada je Šešelj pušten iz pritvora, „molio Hag" da slučajno ne traže Šešelja jer je predvideo da će se ovo desiti.

Ljajić je bio nešto umereniji, ali svakako ništa manje revoltiran odlukom Tribunala. Nazvavši odluku žalbenog veća iznenadnom, čudnom i zbunjujućom, on je ocenio da se njome „Srbija ni kriva ni tužna uvlači u spor između sudskog veća, tužilaštva i samog lidera radikala".

Najpre je, kako je rekao, Šešelj pušten pod okolnostima koje su nezabeležene u dosadašnjoj praksi, a to praktično znači bez ikakvih uslova koji su postavljeni pred njega i državu Srbiju. Naslućujući šta bi mogao da bude scenario tog puštanja, Vlada Srbije je, kako navodi Ljajić, vrlo jasno, u pismu koje je tada poslala Haškom tribunalu, naglasila da je spremna da pruži garancije Šešelju ukoliko ih on prihvata, s obzirom da ih je ranije odbijao, i ukoliko se on sam saglasi sa uslovima koje postavlja pretresno veće Tribunala. Međutim, Haški tribunal je, podseća on, doneo odluku praktično bezuslovnog puštanja, uz ogradu da Šešelj jedino ne sme da utiče na svedoke u procesu i žrtve. On je ukazao i da je Srbija dosad izvršila sve svoje obaveze prema Haškom tribunalu, ali da donošenje dve kontradiktorne odluke o istoj stvari za samo pet meseci našu saradnju sa Hagom znatno otežava. To sve, kaže, dodatno utiče na kredibilitet suda i percepciju te institucije od naše javnosti.

Politički analitičar Dejan Vuk Stanković saglasan je sa ocenama o pritisku na Vladu Srbije.

„Radi se o jednom obliku pritiska na aktuelnu Vladu Srbije, s obzirom na činjenicu da eventualno Šešeljevo izručenje predstavlja događaj koji će izazvati veliku uznemirenost javnosti i, s druge strane, događaj koji nosi jednu vrstu bezbednosnog rizika", rekao je Dejan Vuk Stanković za Betu.

On je ocenio da je nejasno šta se promenilo u proteklom periodu otkada je Šešelj pušten na slobodu. „Šešelj je bolestan kao što je bio i pre šest meseci. Vlada Srbije je posvećena saradnji sa Haškim tribunalom i svim drugim međunarodnim institucijama kao što je bila pre šest meseci", izjavio je Stanković.

Prema njegovim rečima, samo bi eventualna presuda objasnila poziv iz Haga. „Da se radi o izricanju presude, pa i da razumem zahtev da se on vrati i da presudu sasluša, ali ovde nema ni govora o tome. Presudu treba očekivati u nekoj daljoj budućnosti", rekao je Stanković i dodao da se radi prosto o pravljenju unutarpolitičkih problema i stvaranju neke vrste spoljnopolitičkog alibija za to da se, zbog navodnog nepoštovanja obaveza prema Hagu, nastavi politika pritiska i uslovljavanja.

----------------------------------------------------------------

Šešelj odluku suda tumači kao pritisak režima iz Beograda kome je „postao pretnja"

Vojislav Šešelj je juče poručio da će policija morati da ga iznese, ukoliko mu dođe na vrata, odnosno da će se u slučaju eventualnog hapšenja „boriti". „Iskoristiću sudske mogućnosti, boriću se i političkim sredstvima i eto šta. Kad pošalju konjicu, vojsku, policiju, žandarmeriju.. šta ja tu mogu. Čujem i padobranske jedinice raspremaju", kazao je lider radikala.

On najnoviju odluku Tribunala tumači kao pritisak iz Beograda jer, kako kaže, predstavlja već ozbiljnu pretnju za režim. Nema dilemu da je pobedio Tribunal jer mu to „celi svet priznaje". U Hagu su mu, kaže, prekršili sva prava, pre svega na suđenje u razumnom roku jer su ga protivpravno tamo držali 12 godina. Na pitanje zašto je Tribunal najpre odlučio da ga privremeno pusti, a sada traži da se vrati, on je za Radio Beograd rekao da nema neko objašnjenje, jer se od kad je u Srbiji, bavi „oporavkom stranke". Njegova reakcija ukazuje da njegovoj stranci odgovara svaki scenario u kojem je Šešelj žrtva ili haškog ili Vučićevog nasilja.

Šešelj tvrdi i da je rejting radikala uvećan za dvadesetak procenata, zbog čega i odluku Tribunala o njegovom vraćanju tumači kao pritisak režima u Beogradu, kojem je, kaže, postao „ozbiljna pretnja". Kada je reč o eventualnom ponovnom puštanju na slobodu, Šešelj kaže da ta varijanta dolazi u obzir samo ukoliko se dobrovoljno vrati u Sheveningen, a kako on to nema nameru da učini, o tome i ne razmišlja.

J. Cerovina

objavljeno: 31.03.2015.

http://www.politika.rs/rubrike/Politika/Novi-haski-samar-za-Srbiju.lt.html

--