01 May 2013

DOSTA JE BILO DEMOSRATIJE

 

DOSTA JE BILO DEMOSRATIJE

Nakon  briselskog sporazuma srpski pregovaracki tim pokusava da ubedi  Srbe da je to jedini moguci i ispravan put Srbije da dobije datum za pregovore sa Evropom i korak ka boljem zivotu i prosperitetu Srbije.Bez briselskog dogovora svi putevi Srbije ka Evropi su zatvoreni. Ucinjeno  je najvise sto se moglo. uciniti.Parafirani briselki sporazum je odobren od Vlade Srbije i Skupstine Srbije. Koncenzus  briselkog sporazuma je na nivou vlade Srbije bio ocekivn, dok je u skupstini bilo onih koji su  glasali protiv sporazuma. Tu se narocito istakla  DSS, koja je briselski sporazum  odbila kao izdajnicki cin neprihvatljiv za narod  Srbije. Zahtevao se referendum da se o tom sporazumu izjasni narod, sto je  demokratski cin izjasnjavanja o  neustavnom sporazumu.

Predsednik skupstine Stefanovic je svojevremeno izjavio da  se o briselskom sporazumu  nece glasati u skupstini,jer bi to znacilo priznanje Kosaova. Stefanovic je lego na rudu i morao je  ipak staviti sporazum na glasanje i naravno prosao je vecinom  glasova sto se i ocekivalo. Vlada je  time htela da  sporazum potvrdi  najvise telo Srbije, da bi skinula directnu odgovornost pred narod Srbije.

Dacic i Vucic su referendum , koji bi  potvrdio ili odbacio dogovor predstavili kao  demokratski cin, ali je ipak  nagovestena mogucnost da bi sporazum na referendumu  mogao biti odbacen. Vucic je podrzao referendum ako bi se referendumsko pitanje formulisalo od strane vlade tako sto bi glasilo da li ste za Evropu ili ne. Takvim pitanjem daleko od goruceg pitanja Kosova  dobija  bi se neka garancija da  se kaze  DA  cime bi se indirectno ,podvalom priznao  briselki sporazum. Pitanje da li ste za kosovo u sastavu Srbije je  kao referendumsko pitanje unapred odbaceno jer sigurno be  bilo narodno DA.

Dalje se u izjavama  Vucica i Dacica postavljalo pitanje  da u koliko   se na referendumu odbije briselski dogovor da bi  Vucic podneo ostavku,  da bi pala vlada i doslo bi do  prevremenih izbora i dolaska novih snaga odnosno nove vlade. Vucic je sa sigurnoscu govorio da bi njegova partija kao najjaca u zemlji ipak dobila izbore,ali rizik  ipak postoji.

Dalje se postavljalo pitanje bez obzira na ishod referenduma  dogovor  se mora priznati i  morala bi poceti primena dogovora. To znaci i pored demokratske odluke naroda na referendumu  i protiv njegove volje, bez obzira na ishod referenduma primena sporazuma  mora poceti. Sta ce onda referendum ako se  odluka i volja naroda nece postovati bez obzira na ishod referenduma. To je ta nova demosratija Srbije,gde  se volja naroda ne postuje. Predstavnici naroda u ime naroda  u tom slucaju odlucuju i politicko rukovodstvo, zapravo vlada ima poslednju rec.

Ima li negde u svetu takve demosratije kao u Srbiji. Traziti odluku  i volju naroda  a  u cilju demsratije odlucivati u ime naroda i bez njegove saglasnosti.

Srbi  severnog Kosova su protiv sporazuma i njegove primene.Na pocetku  izjasnjavanje na referendumu je bila jedina mogucnost. Danas su Srbi Kosova   upadom na sednici vlade otvoreno  rekli da odbacuju briselki sporazum i traze ocenu ustavnosti tog sporazuma, nakon odluke suda  ce razmotriti pitanje referenduma. Za sada je orijentacija na  ocenu ustavnosti od strane suda. Dacic kategoricki odbija taj zahtev  Srba Kosova i istice da se nema vremena,primena sporazuma  bez odlaganja mora poceti. Kako  Dacic kaze niko nema pravo da dovodi u pitanje buducnost Srbije. Sve u svemu po njemu je jedini cilj dobijanje  datuma za pregovore i evropski put Srbije. Svaka druga odluka je katastrofalna za Srbiju,dolazak investitora, otvaranje radnih mesta i bolji zivot graddjana Srbije. Svega toga bez briselskog sporazuma nece biti. To je ta srpska demosratija u koju se kunu Dacic,Vucic,Nikolic.

Nikolic u cilju dobrosusedskih odnosa  se izvinjava Bosnjacima za navodni genocid Srba u Srebrenici, da nece nikad biti predsednik Kosova, da Vukovar nije srpski grad i mnoge druge neshvatkjive  i kontradiktorne izjave ne samo s njegove strane, vec tu spada i Dacic, koji se cesto puta njegovim izjavama ne moze uhvatiti ni za glavu ni za rep.

Narod je  izborom ocekivao promene, ali je i ovim izborom  i novom koalicijom doziveo razocaarenje. Dacic je bio  u sastavu predhodne vlade i bolje se ne moze ocekivati, do priznanja svega onoga sto je bivsa vlada uradila i da se postignuti dogovori moraju primenjivati. Veliko iznenadjenje je Nikolic, koji je prosto neprepoznatljiv. Njegova trenutna preokupacija je deljenje ordenja i dobijanje simpatija pojedinih drzavih  lidera.

Trenutna vlada je od samog pocetka  pravila velike greske  u pregovorima sa Pristinom  posredstvom Brisela. Trebalo se insistirati na pregovore u UN a ne Briselu.Pozivati se na rezpluciju 1244, kao garancijom Kosova u sastavni deo Srbije kao njen neotudjivi deo. Zasto se nikada nije postavilo pitanje rezolucije 1244 i kumanovski sporazum o vracanju vojske i policije na Kosovo kao garancija zastite preostalog  srpskog stanovnistva juzne srpske pokraine nema odgovora.

Zasto se do sada nije postavilo pitanje povratnika na Kosmet i zastita  Srba od strane okupatorskih snaga , ciji je cilj sprovodjenje  mira imulti etnickog drustva. Umest toga sprovodi se i dalje politika etnicko cistog Kosova. Rusenje srpskih crkava,manastira srpskih  groblja , ubistva i daljeg progona Srba sa Kosmeta. Sve se to tolerise i opravdava da se zbog Kosova nesme dalje prolivati srpska krv i gubiti zivote.

Ni jedan zlocin nad Srbima dosada nije rasvetljen. Nedavno ubistvo u u Mahali na severu Kosova i ako je identifikovan ubica,pusten je na slobodu da se brai,sa slobode, dok su  navodno  dva Srbina  u Pristini osumnjicena za navodnu spiunazu i  zatvoreni,  nakon cega ce biti osudjeni. Gde je tu pravde i mogu li Srbi biti zasticeni u okviru nezavisne drzave Kosovo.Zato Srbi severa odbacuju sv dosadasnje dogovore i primenu istih.

Moralno i zakonsko pravo Srbije su odredbe  rezolucije 1244 i kumanovskog sporazuma i obaveza UN na primenu tih odredbi. Zasto se nikada nije postavilo pitanje rezolucije 1244 i njene primene nije shvatljivo. Prihvaceno je posrednistvo Brisela i doslo se do bezizlazne situacije  ucenama i pritiscima Evrope i pritisaka SAD.  Ucinjeno je fakticko priznanje Kosova i ako se tvrdi da  se kosovo  kao nezavisna drzava nikada nece priznati.

.Po dacicu to nisu realne sanse da se pregovori prebace u nadleznost UN. Tadicevim nerazumnim potezom, kao americkom  poslusniku, pregovori sa Pristinom  u okviru UN prebaceni su u Brisel, da bi se izbeglo  rusko i kinesko veto u Savetu Bezbednosti  UN.Nastavljena je ta pogresna politika, bez poziva na odgovornost bivseg predsednika Srbije Tadica. Mozda ce neka nova vlada  odgovorne krivce privesti pravdi.